Przyspieszanie dysków SSD w acer aspire one i innych

Przyśpieszanie dysków SSD serii P-SSD1800 oraz Intel Z-P230 o pojemności 8GB i 16GB

UWAGA! Nie ponoszę odpowiedzialności za działania tego artykułu. Proszę zrobić kopie danych przed instalacją!

Obecnie już chyba każdy użytkownik komputerów zna skrót SSD. Jednakże na temat tego rodzaju pamięci masowej panują bardzo zróżnicowane opinie – część użytkowników twierdzi, że są to najszybsze seryjnie produkowane pamięci masowe (za wyjątkiem dysków zbudowanych z modułów RAM), inni – że technologia jest jeszcze młoda, a dyski nie tylko nie są szybsze, ale wręcz wolniejsze od klasycznych, mechanicznych HDD.

Tymczasem wszystko ma swoje naukowe uzasadnienie. Na samym początku seryjne SSD były produkowane z flash SLC, który zapewniał bardzo dobrą wydajność odczytów losowych i zadowalający zapis losowy. Później wprowadzono znacznie tańszy flash MLC, który ma bardzo dużą wadę w postaci wyjątkowo powolnych zapisów losowych. Pospieszne wprowadzenie SSD wykonanych w technologii MLC zepsuło reputację młodej technologii.

Jeśli twój dysk SSD, który zakupiłeś działa tragicznie wolno (dużo wolniej niż zwykły dysk)… przeprowadź czynności, które są opisane w poniższym poraniku.

Jest to zbiór różnych informacji, które realnie doprowadzają do zwiększenia szybkości zapisu na dysku SSD.

Standardowa prędkość zapisu na tych dyskach wynosi jakieś 10MB/S jest to zdecydowanie za mało do efektywnej pracy.

Zastosowanie poniższych informacji pozwala na przyśpieszenie dysku tak aby działał z prędkością podobną do standardowego twardego dysku dodatkowym zyskiem w moim laptopie było to, że bateria działa o 50% dłużej.

Porady dotyczą Windows XP część dotyczy Windows 7 – warto zastosować się do wszystkich porad aby otrzymać optymalny wynik.

Porada nr.1 Instalacja sterowników przyśpieszających pracę SSD pod Windows XP

W najnowszych dyskach SSD istnieje sprzętowy bufor zapisu, jednak w starszych generacjach urządzeń (P-SSD1800) takiego bufora nie ma.

Okazuje się, że funkcjonalność bufora sprzętowego może zostać zrealizowana jako bufor programowy.

Sterownik jest szczególnie skuteczny na najtańszych, najwolniejszych SSD MLC. SSD może być również improwizowane jako CompactFlash lub pendrive. Dzięki niemu Windows XP pracuje płynnie, co stanowi niespotykaną jakość na najtańszych nośnikach flash MLC.

Więcej informacji na stronie http://flashfire.org/xe/

Download dla windowsa XP 32bit:

http://flashfire.org/forum/download/file.php?id=3

Download dla windowsa Vista/7 32bit:

http://flashfire.org/forum/download/file.php?id=4

Porada nr.2 Włączenie buforowania zapisu na dyskach (enable write cache).

Windows 7

Aby przyśpieszyć pracę dysku SD pod Windows 7 należy:

1. Otwórz panel sterowania (Control Panel) kliknij w ikonę Menadżer Urządzeń (Device Manager)

2. Następnie odnajdujemy gałąź “Stacje Dysków” (Disk drives) i klikamy dwukrotnie na dysku, któremu chcemy odblokować write caching (w naszym przypadku dysk SSD).

Przyspieszanie dysków SSD w acer aspire one i innych 1

3. Przechodzimy do zakładki “zasady” (Policies)

Zaznaczamy pole wybory przy „Włącz buforowanie zapisu na urządzeniu” (Enable write caching on the device)

Przyspieszanie dysków SSD w acer aspire one i innych 2

W Windows XP:

Kliknij w ikonę Start Menu -> prawy klik na komputer (Computer) -> kliknij w „Zarządzaj” (Manage) -> przejdż do zakłądki menadzer urządzeń (Device Manager) -> kliknij w stacje dysków (Disk drives) -> Prawy klawisz na dysku, którego ustawienia chcemy zmienić -> klikawy we właściwości (Properties) ->Przechodzimy na zakłądkę zasad ( Policies Tab) -> zaznaczamy włączenie buforowania zapisu (Check Enable write caching) -> naciskamy przycisk OK

Porada nr.3 Zwiększenie buforu zapisu na laptopie Acer One z interfejsem zif (przetestowany na tym komputerze).

Zwiększenie buforu zapisu za pomocą programu flashpoint (dotyczy komputerów Acer One z dyskiem zif)

program flashpoint który zwiększa bufor zapisu, no i teraz komputerek śmiga elegancko, aż czasem mnie zadziwia, tak szybko to nawet normalny hdd nie lata.

Po zainstalowaniu windows – rozpakujcie pliki z katalogu „zwiększenie buforu zapisu flashpoint „ klikacie prawym myszki na plik InstallUpperSSD.inf i wybieracie zainstaluj później to samo z plikiem InstallUpperHDD.inf i zostaje nam tylko reset kompa i cieszyć się z szybko działającej windy na naszym laptopie.

Porada nr.4 Zmiana wielkości offsetu na dysku (dotyczy Windows XP)

W przypadku systemu Windows XP koniecznie sami musimy przygotować partycję, na której potem zainstalujemy system operacyjny. Narzędzie dyskowe wbudowane w ten dość stary system nie radzą sobie z tworzeniem prawidłowego rozmiaru jednostki alokacji – w dyskach SSD offset (początek alokacji pliku) instalator Windows XP lokalizuje w 63 sektorze, co sprawia, że przy (przykładowo) rozmiarze jednostki alokacji 4096 B dane mogą fizycznie zajmować nawet dwa razy więcej miejsca, niż wynika to z ich rzeczywistego rozmiaru. Dzieję się tak dlatego, że każdy plik o wielkości poniżej 4096 B zajmuje nie jeden, a dwie jednostki na dysku.

Dokładniejsze informację jak to wykonać znajdują się tutaj: link