Szyfrowanie danych, sposób na bezpieczeństwo z TrueCryptem

Czy na swoim komputerze przechowujesz poufne dane? Musisz dbać o ich bezpieczeństwo ponieważ jesteś za nieodpowiedzialny?

W takim razie ten poradnik jest właśnie dla Ciebie, już tłumaczę…

Szyfrowanie danych – termin pewnie bardziej znany z filmów, niż z codziennego użytkowania a szkoda, szyfrowanie danych nie jest skomplikowane i nie wymaga technicznej wiedzy! Z pomocą przychodzi program TrueCrypt – profesjonalny program, z przejrzystym interfejsem również w języku polskim. Dostęp do danych bez podania hasła jest niemożliwy. Nie ma sposobu by złamać, lub odszyfrować algorytm używany przez truecrypta. Możemy użyć np. algorytmu który na co dzień FBI…

Do rzeczy,

  • pobieramy program stąd, po standardowej instalacji (wszystko domyślnie, czyli pełna instalacja) uruchamiamy program TrueCrypt.
  • Wyskoczy nam okienko, na górze znajdziemy liste „menu”, wymieramy opcje Narzędzia/Tools -> Kreator wolumenu/Volume Creation Wizard -> postępujemy zgodnie z naszymi potrzebami, jeżeli chcemy zaszyfrować jedynie folder, lub jedną partycje czy samego pendrive, wybieramy opcje Zaszyfruj niesystemową partycje/dysk, dalej postępujemy intuicyjnie, każda opcja jest opisana, w razie problemów proszę zostawić komentarz
  • WAŻNE! W przypadku szyfrowania partycji systemowej, KONIECZNIE należy wykonać płyte „Rescue Disk”, Menu – System – Create Rescue Disk, gdyż w przypadku uszkodzenia dysku, przypadkowego usunięcia partycji – dane zostaną bezpowrotnie zniszone i nigdy nie będzie możliwe ich odzyskanie, nawet znając poprawne hasło.

Dlatego przed przystąpieniem do jakich kolwiek działań z programem TrueCrypt, najlepiej skontaktuj się ze mną, przyjadę i wykonam profesjonalną usługę dla Ciebie!

 

Poniżej zamieszam instrukcje w jaki sposób można łatwo zabezpieczyć swoje dane.

http://www.truecrypt.org/do